Zeytin Çeşitlerimiz

Memecik Zeytini

İri meyveli bir zeytindir. Hem sofralık hem de yağlık bir zeytindir. Bu zeytinden elde edilen zeytinyağları, koyu yeşil renk verir. Olgunlaşma döneminde siyah ve yeşil olarak iki dönemde toplanır. Yeşil toplanan zeytinler İspanyol usulü ile hazırlanır. Siyah toplananlar ise siyah sofralık olarak tüketilir.

Domat Zeytini

Ülkemizde sıkça yetiştirilen ve yoğun ilgi gören domat zeytini, Manisa ve Aydın’da ve pek çok ilçede özel olarak yetiştirilmektedir. İri meyvelere sahip olan bu zeytinin yaklaşık %22’si yağ içerir. Marketlerde satılan dolgulu yani içine biber doldurulan zeytinler, bu türden elde edilir. Etli ve sarı olması göze hitap etmesi ile satışı çok yüksektir.

Eşek Zeytini

Son günlerde en çok tüketilen ve Aydın’ımızda görülen zeytindir. Şehirliler Kalamata olarakta bilir. Çekirdeği de eti kadar iri olan bu zeytin türü göz doldurur, neredeyse %21 oranında yağ içerir. Zeytinin etli kısmı çok sert olduğundan dolayı uzun süre bekleyebilir.

Gemlik Zeytini

Ülkemizde zeytin reyonlarında çok talep gören bir zeytin türüdür. Zeytin denildiğinde akla ilk gelen tür bile denilebilir.Bildigimiz siyah sofralık zeytinler arasında en çok ilgi gören türüdür. Özel ve kamu sektöründe en çok yetiştirilen türdür. Yağlı bir meyveye sahip olduğundan dolayı, hem sofralık hem de yağlık olarak tercih edilir.3-4kg zeytine 1kg yağ verimi vardır.